Hoppa till sidans innehåll

Tack för ett framgångsrikt medaljår 2019

07 JAN 2020 14:10
Under året har ni tillsammans kört hem 45 medaljer på Nordiska mästerskap, Europamästerskap och Världsmästerskap!
  • Uppdaterad: 07 JAN 2020 14:10

Det är totalt 40 förare och navigatörer som har tagit medaljer under säsongen 2019. Det är totalt 4 svävarmedaljer, 7 rundbanemedaljer, 12 offshoremedaljer och hela 22 aquabikemedaljer.

Det är flera personer som tagit mer än en medalj och topp tre är:

  • Emma-Nellie Örtendahl, 6 medaljer
  • Samuel Johansson, 5 medaljer
  • Jonna Borgström, 5 medaljer

Den yngsta medaljören är Fredrik Ivanoff som är 12 år och den äldsta medaljören är Annika Wrenkler som båda är 57 år. Medelåldern på medaljörerna är 26,5 år!

Även i år är det ungdomarna som har tagit hem världsmästartitlarna - Alex Céwe (16 år), Emma-Nellie Örtendahl (21 år) samt Stefan Arand (17 år) och Mathilda Wiberg (16 år).

 

VM-MEDALJÖRER 2019 (12 ST)

Medalj Namn Klass
GULD Alex Céwe Rundbana GT15
GULD Emma-Nellie Örtendahl Parallell Slalom Ski Ladies GP1
GULD Emma-Nellie Örtendahl Ski Ladies GP1
GULD Stefan Arand & Mathilda Wiberg Offshore 3J
SILVER Hilmer Wiberg & William Sjöström Offshore 3J
SILVER Jonas Andersson Formula 1
SILVER Jonna Borgström Ski Ladies GP1
SILVER Samuel Johansson Runabout GP1
BRONS Johannes Lindqvist & Mattias Lind Offshore 3C
BRONS Ola Pettersson Formula 2
BRONS Samuel Johansson Parallell Slalom Runabout GP1
BRONS William Sjöström Rundbana GT30

 

EM-MEDALJÖRER 2019 (17 ST)

Medalj Namn Klass
GULD Anton Modin & Susanne Jansson Offshore 3A
GULD Edvin Samuelsson Runabout GP2
GULD Hilmer Wiberg GT15
GULD Rickard Ivanoff Formula junior
GULD Samuel Johansson Runabout GP1
GULD Thomas Wrenkler & Annika Wrenkler Offshore 3B
GULD William Söderlind & Marcus Grönwall Offshore 3X
SILVER Filip Eriksson & Fredrik Groth Fyrö Offshore 3B
SILVER Fredrik Ivanoff Formula junior
SILVER Jonna Borgström  Ski Ladies GP1
SILVER Krister Gahmberg & Andreas Engström Offshore 3X
SILVER Lena Wahlinder Formula novice
SILVER Mikael Bengtsson GT30
SILVER Thomas Billman & Jonatan Rindar Offshore 3A
SILVER Tony Österman Formula 1 (svävare)
BRONS Emma-Nellie Örtendahl Ski Ladies GP1
BRONS Johan Torsell & Majken Asplund Offshore 3A

 

NM-MEDALJÖRER 2019 (16 st)

Medalj Namn Klass
GULD Emma-Nellie Örtendahl Ski GP2
GULD Emma-Nellie Örtendahl Ski Ladies GP1
GULD Emma-Nellie Örtendahl Ski GP1
GULD Filip Eriksson & Fredrik Groth Fyrö Offshore 3B
GULD Richard Svensson Ski Fun/Veteran
GULD Samuel Johansson Runabout GP2
SILVER Edvin Samuelsson Runabout GP2
SILVER Erik Persson Runabout GP4
SILVER Hilmer Wiberg GT15
SILVER Jonna Borgström Ski GP2
SILVER Jonna Borgström Ski Ladies GP1
SILVER Patrick Nilsson Ski Fun/Veteran
SILVER Samuel Johansson Runabout GP1
SILVER Sebastian Groth & Josefin Due-Boje Offshore 3C
BRONS Edvin Samuelsson Runabout GP1
BRONS Linus Lindberg Runabout GP4

 

Här kan ni se en sammanställning av 2018-års medaljörer.

Skribent: Jamie Spörndli
Epost: This is a mailto link

 

 

 

Postadress:
Svenska Racerbåtförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996546, 7842479
E-post: This is a mailto link