Hoppa till sidans innehåll

Tack för en framgångsrik säsong!

31 DEC 2018 11:00
Under året har ni tillsammans kört hem 50 medaljer på nordiska mästerskap, Europa mästerskap och Världsmästerskap!
  • Uppdaterad: 31 DEC 2018 11:00

 Det är totalt 38 förare och navigatörer som har tagit medaljer under säsongen 2018. Det är totalt 11 rundbanemedaljer, 16 offshoremedaljer och hela 23 aquabikemedaljer.

Det är flera personer som tagit mer än en medalj men den som står ut är Samuel Johansson som tagit hela 6 medaljer under 2018! Tillsammans med sin pappa och syster står familjen för 20 % av samtliga medaljer.

Den yngsta medaljören är Hilmer Wiberg som är 13 år och den äldsta medaljören är Johan Torsell som är 54 år. Medelåldern på medaljörerna är 26 år!

Trots att ungdomar och vuxna tävlar i samma klass på lika villkor så är det ungdomarna som tagit hem världsmästartitlarna - Emma-Nellie Örtendahl 20 år, Samuel Johansson 16 år och Morgan Jernfast 22 år.

 

VM-MEDALJÖRER (9 st)

Medalj Namn Klass
GULD Emma-Nellie Örtendahl Parallell Slalom Ski Ladies GP1
GULD Samuel Johansson Runabout GP2
GULD Morgan Jernfast Formula 4
SILVER Mikael Bengtsson & Rasmus Söderholm Offshore 3C
SILVER Hilmer Wiberg GT15
SILVER Emma-Nellie Örtendahl Ski Ladies GP1
SILVER Erik Stark Formula 1
BRONS Jonna Borgström Parallell Salalom Ski Ladies GP1
BRONS Lars Åkerblom Runabout GP1

 

EM-MEDALJÖRER (14 st)

Medalj Namn Klass
GULD Morgan Jernfast Formula 4
GULD Emma-Nellie Örtendahl Ski Ladies GP1
GULD Anton Modin & Susanne Jansson Offshore 3A
GULD Thomas Wrenkler & Annika Wrenkler Offshore 3B
GULD William Söderlind & Marcus Grönwall Offshore 3X
SILVER Alex Céwe GT15
SILVER Johan Johansson Runabout GP1
SILVER Samuel Johansson Runabout GP2
SILVER Sofie Borgström Ski Ladies GP1
SILVER Thomas Billman & Jonatan Rindar Offshore 3A
SILVER Filip Eriksson & Fredrik Groth Fyrö Offshore 3B
BRONS Samuel Johansson Runabout GP4
BRONS Fredrik Sjölander & Tobias Söderling Offshore 3B
BRONS Marco Witt & Fredrik Lundholm Offshore 3X

 

NM-MEDALJÖRER (27 st)

Medalj Namn Klass
GULD Oliver Nilsson OSY400
GULD Mikael Bengtsson GT30
GULD Anton Modin & Susanne Jansson Offshore 3A
GULD Rasmus Hamrén & Madeleine Samuelsson Offshore 3B
GULD Hilmer Wiberg & William Sjöström Offshore V60
GULD Samuel Johansson Aquabike offshore GP1
GULD Christian Cagnard Aquabike offshore GP3
GULD Emma-Nellie Örtendahl Ski Ladies GP1
GULD Johan Johansson Runabout GP1
GULD Samuel Johansson Runabout GP2
SILVER Tobias Wahlsten OSY400
SILVER Max Samuelsson GT30
SILVER Thomas Billman & Jonatan Rindar Offshore 3A
SILVER Filip Eriksson & Niklas Winqvist Offshore 3B
SILVER Johan Johansson Aquabike offshore GP1
SILVER Edvin Samuelsson Aquabike offshore GP3
SILVER Edvin Samuelsson Runabout GP3
BRONS Anton Dickfors OSY400
BRONS Johan Torsell & Majken Asplund Offshore 3A
BRONS Fredrik Sjölander & Tobias Söderling Offshore 3B
BRONS Matilda Wrenkler & Adam Wrenkler Offshore V60
BRONS Jonatan Holmelius Aquabike offshore GP1
BRONS Janina Johansson Aquabike offshore GP3
BRONS Felix Helgeson Ski GP3
BRONS Samuel Johansson Runabout GP4
BRONS Edvin Samuelsson Runabout junior GP4
BRONS Hilmer Wiberg GT15
Skribent: Jamie Spörndli
Epost: This is a mailto link

 

 

 

Postadress:
Svenska Racerbåtförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996546, 7842479
E-post: This is a mailto link