Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalendern 2019


Här presenteras den preliminära tävlingskalendern för 2019. Observera att endast de internationella mästerskapen är fastslagna, övriga mästerskapstävlingar kommer att spikas inom kort. Nedan hittar ni de tävlingsansökningar som har inkommit.

 

Datum Tävling/Träning Klasser Status    
Inbjudan &start PM
APRIL        
26-28 april Träningsläger Kumla aquabike Träning  Inbjudan
         
MAJ        
3-5 maj Träningshelg i Loftahammar samtliga Träning Inbjudan
4 maj Avrostning Eriksö, Vaxholm   Träning Inbjudan
25 maj Sommarland Cup i Kumla Ski GP3, ski GP3 junior, RA GP4, RA GP4 junior Inbjudnings-tävling Inbjudan
         
 JUNI        
 1 juni Kentys race  GT15, GT30, OSY400, F4  SM Inbjudan
2 juni ÖRK Avrostning Offshore Träning  
8 juni NM, Kalkstrands Krog Offshore Race 3A, 3B, 3C, 3X, V60 och V150 NM Inbjudan, bansträckning, anmälningsblankett
 15 juni RBR-loppet             samtliga nationella och internationella offshoreklasser  RM/SM Affisch, Inbjudan
15-16 juni Karlskoga Motorsportvecka aquabike, samtliga klasser Inbjudnings-tävling Inbjudan
         
 JULI        
12-13 juli Årsunda, SM-deltävling 1

Ski GP1, ski GP3, ski GP3 junior, RA GP1, RA GP2, RA GP3, RA GP4, RA GP4 junior

 RM/SM Inbjudan, Advance programme
13 juli Nora Racet OSY400, GT15, GT30 & classic hydro RM/SM OSY400, GT30, inbjudan GT15 och classic hydro  Inbjudan
 19-20 juli Smögen Offshore Race  samtliga nationella och internationella offshoreklasser, aquabike offshore, P750 RM/ SM  Inbjudan
26-28 juli VM i Mora OSY400, F250 och F500  VM Advance Programme
26-28 juli Europcar Swedish Grand Prix GT15, GT30  RM/SM Advance Programme
27 juli Sommarland Cup i Skara Ski GP3, ski GP3 junior, RA GP4, RA GP4 junior inbjudnings-tävling Inbjudan
29-31 juli VM i Öregrund 3J (fd V60)  VM Advance programme
         
AUGUSTI        
3 augusti Roslagsloppet samtliga nationella och internationella offshoreklasser, aquabike offshore, P750  RM/SM  Inbjudan, Affisch
3-4 augusti Karlsborg, SM-deltävling 2 aquabike, samtliga klasser RM/SM Inbjudan, Advance Programme
9-11 augusti Nordiskt mästerskap aquabike aquabike, samtliga klasser NM Inbjudan
16-17 augusti EM i Nynäshamn 3A, 3B och 3X  EM Advance notice, Advance program
16-17 augusti Nynäs Offshore Race samtliga nationella och internationella offshoreklasser (förutom 3A, 3B och 3X), aquabike offshore, P750  RM/SM Inbjudan
23-25 augusti EM i Grisslinge EM i GT30  EM  Advance Programme
23-25 augusti Grisslinge Grand Prix GT15, GT30, OSY400, aquabike  RM/SM (inbjudan för GT30)  Advance Programme
24 augusti Staff Cup

RA GP4, RA GP4 junior, RA GP4 debutant, ski GP3

inbjudnings-tävling Inbjudan
         
SEPTEMBER        
 7 september Saltsjöloppet samtliga nationella och internationella offshoreklasser, P750  RM/SM Inbjudan
 7-8 september          KMK-Racet  GT15, GT30, OSY400 och F4  RM/SM INSTÄLLT
 21 september Höstrace  samtliga nationella och internationella offshoreklasser, aquabike offshore, P750  RM/SM (inbjudan för aquabike offhsore) Inbjudan, Startbekräftelse
 21 september  Inofficiellt lag-SM Ski GP1, GP2, GP3 och Runabout GP1, GP2, GP3  inbjudnings-tävling INSTÄLLT
         
 OKTOBER        
 5 oktober Östhammars GP mot cancer Samtliga klasser RM/SM för offshore K, GT15 & GT30 inbjudnignstävling för övriga klasser Inbjudan
 6 oktober Rekordförsök  Samtliga offshore-, rundbane- och aquabikeklasser Rekordförsök  Inbjudan
         
         
Uppdaterad: 25 JAN 2019 15:50 Skribent: Jamie Spörndli
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Racerbåtförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996546, 7842479
E-post: This is a mailto link